• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Türkmen Komutan Adil Orli: İŞİD İçin Artık Susmayacağız
Türkmen Komutan Adil Orli: İŞİD İçin Artık Susmayacağız
Suriye’de bulunan Ümit Erdoğan’ın Türkmen Dağı Tugayı komutanlarından Adil Orli ile yaptığı röportajda Suriye’deki direnişin güncel durumu irdeleniyor. Ümit Erdoğan: Kendinizi tanırır mısınız? Adil Orli: Bayır bucak bölgesindenim. Adım Adil Orli.Evliyim.1 çocuğum var. Eşim ve çocuğum Türkiye’de kampta yaşıyorlar....
22 Nisan 2014 13:50 Gösterim : 1.963
Suriye’de bulunan Ümit Erdoğan’ın Türkmen Dağı Tugayı komutanlarından Adil Orli ile yaptığı röportajda Suriye’deki direnişin güncel durumu irdeleniyor.
Ümit Erdoğan: Kendinizi tanırır mısınız?

Adil Orli: Bayır bucak bölgesindenim. Adım Adil Orli.Evliyim.1 çocuğum var. Eşim ve çocuğum Türkiye’de kampta yaşıyorlar.

Hangi gruba bağlısınız ve nelerde mücadele ediyorsunuz ?
Türkmen Dağı Tugayına bağlı Türkmen Dağı Şehitleri Taburuyuz.
Türkmen dağları başta olmak üzere Lazkiye’ye kadar mücadele ediyoruz.
Savaş  başlamadan önce yaşam nasıldı? Aleviler ile aranızda problem var mıydı ?
Aleviler ile aramızda daha önce de problem oluyordu. Muhaberat Sünnileri alıp götürüyor ve bir daha haber alınamıyordu. Herhangi bir hakkımız yoktu. Azınlık olmamıza rağmen hiçbir hak verilmiyordu. Türkmenlere devlet içerisinde herhangi bir görev veya memuriyet verilmiyordu. Türkmen olduğumuz için hep ikinci sınıf muamelesi görüyorduk.
İlk direnişe nasıl başladınız ?
Lazkiye’de gösteri ile başladık. Humusta gösteri yapanlara destek veriyorduk. Gösteri sırasında yakalandık. Bize bazı suçlamalar yönelttiler. Suçlamaları zorla imzalatmak istediler. Elektrik vererek dayak attılar. Mecburen imzalamak zorunda kaldık ve rüşvet verip cezaevinden çıktık. Şehirde kalan akrabalarımıza tecavüzler ve işkenceler başladı. Şehir içinde silahla suikastlar başladı. Baskılar çoğalınca köyümüze döndük. Katliam başlayınca silahlı eyleme geçmek zorunda kaldık.  İlk olarak av tüfeği ile mücadeleye başladık. Şimdi ise öldürülen askerlerin silahların alarak yolumuza devam ediyoruz.
Direnişin bugünkü durumunu nasıl görüyorsunuz ?
Mücadele iyiye gidiyor. Halk kendi haline bırakılırsa dış güçler desteklerini ve müdahalesini bırakırsa biz kazanırız. ABD ve Avrupa destek veriyoruz diyerek boş hikaye okuyorlar. Daha önce küçük çatışmalar vardı. Bölgeler artık daha da büyüdü. Ele geçirdiğimiz bölgeler Esed’in elindeolanlardan daha fazla olduğu için kontrol etmekte zorlanmaya başladık.Bu yüzden bazı bölgelerde küçülmeye başladık. Direniş destek geldikçe daha da güçlenerek devam ediyor. Eğer destek alamazsak elimizde ki bölgeleri koruyamıyoruz. Esed sürekli destek aldığı için ilerliyor. Bizleri yakalayamadığı için şehir içlerinde ve köylerde yakaladıkları Sünnilere baskı yapıyor. Aslında biz Esed ile savaşmıyoruz, Şii,Nusayri,Lübnan ve İran’dan gelen şiiler ile savaşıyoruz.
Biz nasıl şehid olmak için savaşıyorsak onlarda şehid olmak için savaşıyor.
Türkmenler bugün direnişin ne kadarını oluşturuyor ?
Humuş’un büyük bir çoğunluğunu Türkmen direnişçiler yürütüyor.Türkmen dağlarında ki direnişçilerin de yüzde 70’ini Türkmenler oluşturuyor. Halep,Şam ve birçok bölgede Türkmenler direnişi göğüslüyor.Bizim amacımız ırkımız için değil, Allah için cihad etmek.
Diğer direniş grupları ile aranızda bir problem oluyor mu ?
Ciddi problemler olmuyor aramızda. Oluşan ufak tefek sorunları da büyümeden çözüyoruz
Operasyonlara birlikte çıkılıyor mu ?
Bütün operasyonlar beraber çıkıyoruz. Operasyonlar da  hepimiz  tek yürek oluyoruz.
DEVLE (Irak-Şam İslam Devleti) hakkında ne söylersiniz ?
Pek çözülebilecek bir problem değil. Kim olduklarını bilemiyoruz. Genelde mensupları dışarıdan Allah için katılıyorlar. Fakat liderlerini tam olarak tanımıyoruz ve amaçlarını bilmiyoruz. Birçok yerden çekildiler.Ya da öyle gözüküyorlar. Ama uyuyan hücreleri var.
Türkmenler dahil diğer gruplar saldırı yaptılar. Başlarda fitne olmasın diye sustuk. Ama sonrasında cevap verdik. Şuan buralardan gittiler. Fakat Suriye’nin birçok yerinde güvensizlik ortamı oluşmasına sebep oldular.
Türkiye size silah yardımı yapıyor mu ?
Türkiye’nin silah yardımını göremiyoruz . Hangi gruptan silah istersek bize hemen ; Türkiye sizin arkanızda. Bizden silah istemeyin diyorlar.Türkiye zaten size fazlası ile veriyor diyorlar. Ama gördüğünüz gibi elimizde sadece hafif silahlarımız ve bir operasyonluk bile denemeyecek kadar az mermimiz var. Ağır silahlarımız olmadığı için büyük operasyonlara katılıp ganimet silahları da alamıyoruz. Bu yüzden Suriye’nin en zayıf grupları olarak biz Türkmenler biliniyoruz.
Adli olaylar veya hukuki olayları nasıl çözüyorsunuz ?
Kurduğumuz yerel yönetimler var. Bildiğimiz avukat ve hocalardan oluşuyor. Herkes bu yönetimleri tanıyor. Genellikle oraya yansımadan aramızda çözüyoruz. Genelde evlilik ve kayıt altına alınacak işlemleri yapıyorlar. Aslında halktan çok fazla kimse kalmadığı için çok işimiz olmuyor.
Keseb ve 45. Nokta ne durumda ?
Keseb elhamdülillah şuan muhaliflerin elinde. Söylendiği gibi herhangi bir tahribat söz konusu değil. Evlere de dokunulmadı. 45. Noktası bizim için çok kritik bir öneme sahip. Birçok yaralı ve şehid verdik. Vazgeçmeye niyetimiz yok. Bütün Türkmen dağları ve Lazkiye’ye kadar uzanan sahil şeridini özgürleştireceğiz.

Ümit ERDOĞAN : Türkiye hükümetine ve halkına ne söylemek istersiniz ?
“Türkiye kayıp olan halkaları bulsun. Kendi içerisindeki kayıp olan halkaları bulsun. “
Bizim için önemli olan ailemiz ve namusumuz .Türkiye Devleti ailemiz ve yaralılarımıza sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz. Ailelerimiz Türkiye’de güvence içinde olduğu ve bizlere gıda ile insani yardımlarını eksik etmediği için minnettarız.
Bizi misafir edip sesinizi Türkiye Halkına duyurmamıza vesile olduğunuz için ben teşekkür ederim.

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa