• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Türkiye ve İsrail Ticaret Rekoru Kırıyor
Türkiye ve İsrail Ticaret Rekoru Kırıyor
Mavi Marmara şehitlerinin katledilişlerinin 4. yıldönümünde Türkiye ve İsrail arasında artan ticaret hacmi rekorlara...
3 Haziran 2014 17:46 Gösterim : 834
Her yıl yeni rekorlar kırılıyor. Söz başka şey, istatistikler başka şey söylüyor. Mikrofonlarda, ekranlarda söylenenleri rakamlar yalanlıyor!
Onlar hâlâ işgalci!
Onlar hâlâ Filistin’de zulmediyor…
Onlar hâlâ bebek katili!
Onlar hâlâ 10 Mavi Marmara şehidimizin katili!
Onlar Mescid-i Aksa’ya saldırıların dozunu her geçen gün daha da artırıyorlar.
Onların hedeflerinde de, planlarında da hâlâ Mescid-i Aksa’yı yıkmak var…
Ve maalesef bugün biz onlarla ticaretimizde rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Oysa Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet işgalci İsrail’le böylesine bir ticari ilişki içine girmeye cesaret bile edememişti. Mavi Marmara şehitlerinin kanı hâlâ yerde… Fakat Türkiye ticari ilişkilerde İsrail’i sevindirmeye devam ediyor… Normal şartlarda bu ilişkiyi bu milletin kabullenmesi beklenemez!… Bunun adı gayri meşru ilişkidir!
Meydanlarda Karşı, Perde Arkasında Dost
Meydanlarda sürekli Siyonist İsrail karşıtı görünen Hükümet, perde arkasından İsrail’le ilişkileri geliştiriyor. Mavi Marmara katliamından sonra bozulduğu söylenen Türkiye-İsrail ilişkileri ticarette doludizgin ilerliyor. Beş milyar dolara yaklaşan ticaret hacmi ile Türkiye, İsrail’in en fazla ithalat yaptığı 9’uncu ülke konumunda. İki ülke arasındaki ticaret, gıdadan mekanik ve ileri teknoloji ürünlerine kadar geniş bir alanı kapsarken, 5 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmine savunma alanındaki ticaretin de dâhil olmadığı belirtiliyor.
Ticarette yeni rekora doğru…
Mavi Marmara şehitleri Hükümet tarafından şehit bile sayılmazken, oluşturdukları algıyla meydanlarda her türlü övgüyü toplayanlar, İsrail’in en sıkı fıkı olduğu ülke olmaya devam ediyor. Mavi Marmara katliamının ardından İsrail ile ticari ilişkilerin biteceğini, yaptırımların geleceğini söyleyen Hükümet’i, bizzat İsrail’in açıkladığı rakamlar yalanladı. İsrail Merkezi İstatistik Bürosu’nun açıkladığı ithalat-ihracat rakamlarında, Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 2010 yılında Türkiye ve İsrail’in ithalat ve ihracat hacmi toplamda3.1 milyar dolarken bu rakam 2013 yılında 4.9 milyar dolara ulaştı. 2014’ün ilk 3 aylık dönemindeki 1,3 milyar dolarlık rakama bakınca da yeni rekorların geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Van münit, Mavi Marmara nutukları, sözde Siyonist İsrail karşıtı görünen Hükümetin samimiyetsizliğini İsrail’in açıkladığı ticaret rakamları gözler önüne serdi. 
Meydanlarda sürekli Siyonist İsrail karşıtı görünen Hükümet perde arkasından İsrail’le ilişkileri geliştiriyor. Van münit söylemi ve mavi Marmara katliamından sonra bozulduğu söylenen Türkiye- İsrail ilişkileri ticarette doludizgin ilerliyor. Beş milyar dolara yaklaşan ticaret hacmi ile Türkiye, İsrail’in en fazla ithalat yaptığı 9’uncu ülke konumunda. İki ülke arasındaki ticaret, gıdadan mekanik ve ileri teknoloji ürünlerine kadar geniş bir alanı kapsarken, 5 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmine savunma alanındaki ticaretin de dâhil olmadığı belirtiliyor.
Ticarette Yeni Rekora Koşuluyor
Mavi Marmara şehitleri Hükümet tarafından Şehit bile sayılmazken, oluşturdukları algıyla meydanlarda her türlü övgüyü toplayanlar, İsrail’in en sıkı fıkı olduğu ülke olmaya devam ediyor. Mavi Marmara katliamının ardından İsrail ile ticari ilişkilerin biteceğini, yaptırımların geleceğini söyleyen Hükümeti bizzat İsrail’in açıkladığı rakamlar yalanladı. İsrail Merkezi İstatistik Bürosu’nun açıkladığı ithalat-ihracat rakamlarında, 2010 yılında Türkiye ve İsrail’in ithalat ve ihracat hacmi toplamda3.1 milyar dolarken bu rakam 2013 yılında 4.9 milyar dolara ulaştı. 2014’ün ilk 3 aylık dönemindeki 1,3 milyar dolarlık rakama bakınca da yeni rekorların geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Krizde oldukları iddia edilen Türkiye ile İsrail’in ticari ilişkileri 2013 yılında rekor kırdı ve 4.9 milyar dolar oldu. 2014’ün ilk 3 aylık dönemindeki 1.3 milyar dolarlık rakama bakınca da, bu sene yeni bir rekor kırılarak ticaret hacminin 5 milyar doları aşması bekleniyor. Siyasi iktidar, İsrail karşıtlığı rolleri kesip mütedeyyin insanların hem için soğutup hem de oylarını aladursun, öte yandan da İsrail’le ticari ilişkileri her geçen gün daha da geliştiriyor. Türkiye, İsrail’in en sıkı fıkı olduğu Müslüman ülke olma yolunda koşar adım ilerliyor.
Mavi marmara’dan sonra ticaret rekor kırdı!
2010 senesindeki Mavi Marmara katliamının ardından bozulduğu söylenen Türkiye-İsrail ilişkileri, ticari anlamda ise en parlak günlerini yaşadı. Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 2010 yılında 1.8 milyar dolar iken, 2011 senesinde yüzde 20 artarak 2.17 milyar dolara ulaştı. İsrail’in Türkiye’ye ihracatı ise 2010 yılında 1.31 milyar dolar iken, yüzde 40 arttı ve 1.85 milyar dolara yükseldi. “Krizde” oldukları iddia edilen iki ülke arasındaki ticaret hacmi, Mavi Marmara’dan 1 yıl sonra, yani 2011 senesinde yüzde 29 artarak son beş senenin zirvesine ulaştı ve 4 milyar doları buldu.2009 yılında Davos’ta yaşanan medyatik “one minute” hadisesinin ardından kamuoyu önünde gerilmeye başlayan ilişkileri, perde gerisinde hızla sürmüştü. İsrail Merkezi İstatistik Bürosu verilerine göre, İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 26 artış gösterdi ve 2.47 milyar dolardan 3.12 milyar dolara yükselmişti.
Ticari İlişkiler Hız Kesmiyor
Türkiye ile İsrail arasında görünürde bir kriz algısı bulunsa da, ticaret ilişkileri her geçen yıl artıyor. Gerçekte olmayan İsrail karşıtlığı politikasını siyasi rant uğruna kamuoyu önünde sürdüren siyasi iktidar, perde gerisinden ise ticari ilişkileri geliştirmeye devam ediyor. İki ülke arasındaki ticaret, gıdadan mekanik ve ileri teknoloji ürünlerine kadar geniş bir alanı kapsarken, 4 milyar dolarlık ticaret hacmine savunma alanındaki ticaretin dahil olmadığı belirtiliyor. Türkiye, İsrail’in en fazla ithalat yaptığı 9’uncu ülke konumunda bulunuyor.
TABLONUN YAZILARI
İsrail’in yayımladığı utanç belgesi
Maviler Türkiye’nin İsrail’e ihracatını, kırmızılarda İsrail’in Türkiye’ye ihracatını gösteriyor.
2014’ün ilk 3 aylık dönemindeki ticaret hacmi 1.3 milyar doları aştı. 2014’te Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacminin yeni bir rekor kırması bekleniyor. Belgenin kaynağı: http://itrade.gov.il/turkey/?p=833
Milli Gazete

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa