• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
Irak ordusu ve Şii milisler IŞİD'in elindeki Tikrit şehrini almak için bastırdıkça, İran'ın operasyondaki rolü giderek daha net hale geliyor....
6 Mart 2015 14:20 Gösterim : 2.389

Irak ordusu ve Şii milisler IŞİD’in elindeki Tikrit şehrini almak için bastırdıkça, İran’ın operasyondaki rolü giderek daha net hale geliyor.

Irak’ta bulunan Şii milis kaynakları İran’ın Devrim Muhafızları’ndan Kuds gücünün komutanı olan General Kasım Süleymani’nin operasyonun yönetilmesinde şahsi olarak rol oynadığını doğruladı.

Bağdat’ın 150 kilometre kuzeyinde yer alan Tikrit sekiz aydan fazla bir süredir IŞİD’in elinde. Pazar günü Irak Başbakanı Haydar el Abadi tarafından kenti geri almak için bir saldırı başlatıldığını açıkladı.

Irak ordusu ve kendilerine Haşid Şaabi (Halk Seferberliği) ismini veren Şii milis grubu birçok yönden Tikrit’e saldırıyor.

Sahada bulunan kaynakların verdiği bilgilere göre birçok Devrim Muhafızları subayı operasyon resmi olarak başlamadan önce komutanlık düzeyinde olaya dahil oldu.

İran’ın resmi makamları henüz bu durumu doğrulamadı ancak Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile bilinen İran’ın Fars haber ajansı Süleymani’nin operasyondaki rolüne ilişkin olarak geniş haberler geçti.

Hatta Süleymani’yi Iraklı komutanların ve subayların arasında gösteren fotoğraflar yayınladılar. Ajans fotoğrafların Tikrit civarıdna çekildiğini bildirdi.

Haşid Şaabi isimli grubun içinde bulunan gruplardan bir tanesi Saraya el Horasani (Horasan Tugayları). Bu grup İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı olduklarını söylüyor.

Bu tugayın komutanlarından biri  General Süleymani’nin emri altındaki İranlı güçlerin Iraklı Şii savaşçıları operasyon başladan uzun bir süre önceden bu yana eğittiğini ve moralman hazırladıklarını söylüyor.

Geçen yazdan bu yana bir grup Şii milis grubu Irak’ta ortaya çıktı ve İran’a olan sadakatlarını ilan etti ve Ayetullah Ali Hamaney’in takipçisi olduklarını ilan etti.

General Süleymani IŞİD’le savaş başladığından bu yana İran’ın etkisinin ve dahiliyetinin tanınır yüzü oldu.

Şimdi eğer Tikrit’i geri alma operasyonu başarılı olursa bu durum İran ve sahadaki adamları için bir zafer olacak ve ünvanlarına yenisi eklenecek: “Eski düşmanları, eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in doğduğu yerin fatihi.”

Tikrit operasyonundan yayınlanan görüntülerde askeri araçların ve tankların üzerinde Şii grupların kendilerine ait arma ve bayraklar görülüyor. Görüntüler, “operasyonu yapan İran ve Şii milisler mi yoksa Irak ordusu mu?” yorumlarına neden oluyor.

Ocak ayının sonlarında Irak ordusunun girdiği Sünni bölgelerde Şii milislerin katliam yaptığı ve ırak ordusunun olayları sadece izlediği görgü tanıkları tarafından öne sürülmüştü.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Sünni bir çocuğun elleri bağlanarak Şii milisler tarafından infaz edilişi yer alıyor.

Şii milis grupların Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Tikrit kentinde katliam yapmasından endişe ediliyor.

BBC Turkce / Incanews


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa