• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
Suriye ve Irak üzerine yaptığı strateji - analiz çalışmalarıyla tanınan Gazeteci - Yazar Levent Kemal, geçtiğimiz hafta sonu ABD öncülüğündeki Koalisyon tarafından vurulan Atme ve Salkin'le ilgili medyada yer alan 'Esed vurmuş olabilir' iddialarını değerlendirdi....
16 Mart 2015 10:55 Gösterim : 2.646

Esed bombaladı ise Türkiye ne yaptı?

Bu ülkede ne yazık ki Suriye üzerine ABD politikasından başka konuşacak bir şeyi olmayanlar var. Ölümü gösterip sıtmaya razı et çetesinin yeni ve yerli üyeleri gibi.

Bu ‘yeni ve yerli’ güruh Türkiye’nin Suriye konusunda bir üst aklı olmadığı için revaçta.

Eğer Türkiye’nin bir politikası olsa idi sınırımıza 7 km uzaklıktaki Salkin ve ondan sonra da sınırımıza neredeyse sıfır noktasındaki Atme bombalandığında ‘devletten bir ses’ çıkardı. Ama çıkmadı.
Medyada saldırıları Esed’in yaptığı söylendi. Failin ABD olmadığı, saldırıları ABD yaptı demenin Esed’e yaradığı şeklinde ‘tanıdık pragmatist’ yorumlar yapıldı. Peki, gerçek bu mu?
Angajman derinliği 10 km’ye uzanıyorken Esed olsa idi ‘Yeni Türkiye’den bir ses çıkardı, değil mi? Kimi noktalarda Türkiye’nin yenisinden de eskisinden de ses çıkmadığı doğru ancak son saldırılarda ‘ABD’yi aklama çabası’ ciddi sorunlar içeriyor.
ABD’yi aklama çabası diyorum çünkü hangi saldırıyı kim yaptı Suriye’de iyi biliniyor. Merak edenler bir Suriyeliye de sorabilir. Salkin’deki saldırıyı ABD liderliğindeki koalisyonun yaptığını herkes biliyor. Yanlış anlaşılmasın, Suriye’ye – kamp gezmek dışında –  gidip gelen herkes ve en önemlisi Suriyeliler biliyor.
Centcom’dan açıklama da beklemiyor Suriye’de hiç kimse. Bomba parçalarından saldırı kimin işi kolayca anlaşılıyor, bilin istedim. Uçakların geliş ve gidişlerinden ve seslerinden de. Kaldı ki Centcom da her saldırıyı üstlenmiyor.  Güney Kıbrıs’taki üslerden kalkan kayıtsız uçakları da biliyor Suriye ile ilgilenenler ve Suriyeliler.
***
Yine de zorlayalım. Diyelim ki, Salkin ve Atme’yi Esed vurdu. Sonra? Sonra, birçok soru art arda geliyor.  Angajmana ne oldu? Anadolu Ajansı dâhil kimse bu sorunun sorulacağını akıl edemedi mi?
Demek ki, ya Türkiye angajmanı uygulamıyor ya da ABD İslami muhalifleri vurma ihalesini Esed’e verdiği için Türkiye sesini çıkarmıyor. Bu durumda kim suçlu?
Türkiye’nin bazı bölgelerde angajmanı ‘bilerek ve isteyerek’ ve ‘ABD operasyon odası’ isteği üzere uygulamadığı biliniyor ancak Atme bunlardan biri değil. Çünkü ‘o Suriye’den sayılmayan noktaların’ yakınlarında kamp yok(tu). (Geçen hafta bir tane kuruldu)
Bir de yeri gelmişken, gökyüzüne bakarak çok şey anlaşılıyor Suriye’de son 4 senedir. Gökyüzüne bakarak kimin vurduğu anlaşılmaz diyenler ABD’nin suçunu Esed’e ihale ediyor. Maksat ilerdeki ABD – Türkiye işbirliği için mahal oluşturmak. Eksik bir aklın sakıncalı ‘girişimleri’.
***
Suriye’deki pek çok kişi bilir ki Esed uçakları nokta atışı yapacak güce sahip değil. Kaldı ki o kadar uzun süre uçarak Atme’ye gelen bir Esed uçağını Türkiye fark etmiştir sanırım, değil mi? Fark etmediyse acınacak haldeyiz.
Fark etti ancak müdahale etmedi ise, durum gerçekten vahim. Irak’tan sonra Esed’e de askeri malzeme zamanı yakınlaşıyor. Zaten ABD de yarım ağızla Esed kalsın, demeye başladı.
***
Yine de zorlayalım ve Esed vurdu diye ısrar edelim. İşler nereye gider bakalım.
Atme’yi ya da Salkin’i vuran bir Esed MİG’inin bombardıman ekseninde sınır ihlali – Atme için – yapmadan dönmesi ise imkânsız.  O zaman Türkiye, Esed ile mi çalışıyor? 
Bunu “ABD değil Esed idi” diyenlerden biri açıklasın.
Esed’in uçaklarının tahribat gücü de iki saldırıdaki etkiyi oluşturmaz. Salkin’de de Atme’de de hedefler yerle bir oldu ve beş metrelik çukurlar vardı. Salkin ise sadece bir hava saldırısı değildi.
 ***
ABD’yi masum göstermek için yapılan çıkışlar hiç de ‘masum’ değil. “ABD değil Esed idi, Esed tukaka ABD gelip sizi kurtaracak ve Türkiye de yardım edecek” algısına Salkin’de ve Atme’de ölenler üzerinden oynamayı bırakın.
Esed’in yaptığı ve ABD’nin yapmadığı bir şey söyleyin.
Uçuşa yasak bölge için muhaliflerden Halep’i isteyen ABD idi. Suriye Devrimi’ni Türkiye’deki Hilton salonlarında yaptığını sananlara karşılık Suriye’de savaşan İslami grupların tümünü ‘terörist’ ilan eden de ABD idi.
Esed’ten pek de farklı değil, değil mi?
Batı’dan devşirme raporlardan tercümeler ile Suriye’yi ‘tanıdığını’ sanarak varılacak nokta ABD noktasıdır ve bunun da Esed’ten farkı yoktur. Esed’i (ölümü) gösterip ABD’ye(sıtmaya) razı etme çetesinin yeni ve yerli üyelerinin ‘kafasının basmadığı’ nokta tam da burası.
TİMETÜRK | LEVENT KEMAL | @valkryV

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa