• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Mısır ve Tescilli İhaneti: Camp David Antlaşması
Mısır ve Tescilli İhaneti: Camp David Antlaşması
Arap ülkeleri bu antlaşmayı kabul etmediler ve Mısır devlet başkanı Enver Sedat’ı ihanet ile suçladılar. BM’de bu antlaşmayı tanımadığını duyurdu. Ancak İsrail antlaşmanın kendi çıkarlarına uyan maddelerini uyguladı. Böylece Mısır, İsrail’i ilk tanıyan Arap devleti olmuş ve birliği...
5 Haziran 2014 12:11 Gösterim : 1.215

Osmanlı İmparatorluğunun bölgeden çekilmesinden sonra bölgeyi kontrol altına alan İngiltere, bölgenin sosyolojik yapısını ve dini özelliklerini çok iyi kullanmıştı. Bölgedeki halkın herhangi bir birlik içinde olmaması, bölgenin kaos ortamında bulunması İngiltere’nin çıkarlarını koruyacaktır. Bundan dolayı İngiltere Müslümanların hakim olduğu bir bölgede Yahudi bir devletin kurulması ve varlığının bulunmasının çıkarlarına uygun buldu ve 2 Kasım 1917 yılında Yahudi devleti resmen tanıdığı bir Deklarasyon yayınlamış ve adını da Balfour Deklarasyonu olarak belirtmiştir. Bu Deklarasyondan faydalanan Yahudiler bölgede çeşitli faaliyetlerde bulunarak kendi yurtları için çalışmalara başladılar.14 Mayıs 1948 yılında çalışmalarının meyvelerini alan Yahudiler, İsrail devletini resmen kurdular. Kurulan ve kendini bölgede artık var eden İsrail devletine tepkiler gecikmedi. Bölgedeki Arap devletler birleşerek Yahudi devletini yıkmak için harekete geçtiler.

Arap- İsrail Savaşları

Arap devletleri olan Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak birleşerek yeni kurulan İsrail devletine savaş açmış ancak yenilgiye uğramışlardır. Devamın da aynı sebeplerden ilerlemek isteyen Arap devletleri dört büyük savaş yapmışlar ve sürekli İsrail’in yayılışı devam etmiştir. Bu olayların olduğu esnada El- fetih örgütü ve Filistin Kurtuluş Örgütü kurularak faaliyetlerde bulunmaya başlamışlardır.

Camp David Antlaşması

İsrail birlikleri Sina yarımadasından Golan Tepeleri’nden çekilmeye zorlandı. Bu savaşta ABD İsrail’e, Sovyetler de Arap devletlerine silah yardımında bulundu. Başlangıçta Arapların lehine gelişen savaş sonrasında İsrail lehine döndü. Savaş sonunda birçok ülkenin değişik devletler tarafından silahlandırılması sonucu taraflar arasında askeri denge değişti. Suriye, Sovyet yapımı silahlara sahip oldu. İsrail ordusu da ABD tarafından güçlendirildi. 18 Ocak 1974 tarihinde İsrail ile Mısır arasında gelişen olaylar neticesinde bir barış antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre, Mısır Süveyş Kanalı’nın doğusundan güçlerini azaltacak İsrail de Sina yarımadasından çekilecek. Bu antlaşma 4 Eylül 1975 yılında ikinci bir antlaşma ile tamamlandı. 1978 yılında ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in arabuluculuğunda Mısır ve İsrail arasında

Camp David Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmanın maddeleri şunlardır:

1- İsrail Sina yarımadasından çekilecek.
2- İsrail ve Mısır arasında normal ve dostça ilişkiler kurulacak. İki ülkede birbirinin toprak bütünlüğünü ve barış içinde yaşama hakkını kabul edecek.
3- Sina’daki tampon bölgeye BM Barış gücü yerleştirilecek.
4- İsrail gemilerine Süveyş Kanalından serbestçe geçiş hakkı tanınacak.
5- Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere tam özerklik verilmesi için görüşmeler yapılacak.
6- Batı Şeria ve Gazze’deki kendi kendini yöneten bir idarenin oluşturulması için seçimler yapılacak.

Arap ülkeleri bu antlaşmayı kabul etmediler ve Mısır devlet başkanı Enver Sedat’ı ihanet ile suçladılar. BM’de bu antlaşmayı tanımadığını duyurdu. Ancak İsrail antlaşmanın kendi çıkarlarına uyan maddelerini uyguladı. Böylece Mısır, İsrail’i ilk tanıyan Arap devleti olmuş ve birliği dağıtmıştır. Diplomatik ilişkiler neticesinde 1980 yılında İsrail’in ticari ilişkileri başlamıştır. Mısır, İsrail’e petrol satışına başlamıştır. Sonuç olarak en başta söylediğimiz olay gerçek olmuş İngiltere çıkarları dolaylı da olsa yerine gelmiş ve görevini devrettiği ABD çıkarları aynen devam ettirmiştir. Araplar arasında birliğin bozulması bölgede günümüzde de süren kıyamlara, ölümlere, çatışmalara sebep olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Mısır tüm bunlara sebep olan İsrail’i kutlamış ve antlaşmıştır.

ORHAN SAVAŞ 
Anadolu Üniversitesi, Kamu Yönetimi

AKADEMİK PERSPEKTİF


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa