• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, müzakerelerde Tahran’ın nükleer silah elde etmesine izin veren herhangi bir fırsatın sunulmadığını söyledi, “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı” dedi....
3 Mart 2015 12:00 Gösterim : 1.955

“İsrail”, kendisini sözlü olarak dahi tehdit eden İran’ın nükleer silaha ulaşmaması için önleyici tüm tedbirleri almayı devlet politikası haline getirmiştir. Ancak İran ne böyle bir kapasiteye sahiptir, ne de yakın zamanda sahip olma ihtimali vardır. İsrail ise ABD üzerindeki nüfuzunu kullanarak İran’ın nükleer silaha sahip olmasını elinden geldiğince geciktirmek istiyor. Zira nükleer güç, uluslararası siyasette ve savaşta denklemi değiştirecek bir güçtür. Bölgede kendisine rakip bir ülkede bu gücün bulunmasını istemiyor “İsrail” devleti.


Kerry, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde oturuma katılarak kongre üyelerinin dış politika gündemine dair sorularını yanıtladı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Ed Royce, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) ile Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer programı üzerine yürütülen müzakerelerin gidişatından kaygı duyduklarını söyledi.

Anlamlı, kalıcı bir anlaşmaya varıldığını görmek istediklerini belirten Royce, “Ancak bu komite, bildiğiniz gibi, görüşmelerin gidişatına yönelik ciddi kaygıya sahip” diye konuştu. Royce, müzakerelerde İran’ın nükleer programının parçalanmasından çok performansına yönelik konuşmaların yapıldığına dikkati çekti.

Oturumun açılış konuşmasının ardından söz alan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İran’ın nükleer programına yönelik meselenin diplomatik yolla çözülüp çözülemeyeceğine şu anda yanıt vermenin zorluğundan bahsetti.

Daha şiddetli tedbirlerden önce diplomatik yolun denenmesi gerektiğini ifade eden Kerry, henüz bir anlaşma sağlanmadan müzakerelerden istenilenin elde edilemediği yönündeki eleştirilere katılmadığını vurgulayarak, bu nedenle anlaşmaya karşı çıkanları, “henüz ortaya çıkmamış bir anlaşma için ortalıkta mücadele verme noktasında ihtiyatlı olmaya” çağırdı.

Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu anlamanızı istiyorum; İran’ın nükleer silah elde etmesine izin veren (anlaşmada) herhangi bir fırsat yok. İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı. Bu, İran’ın da bir parçası olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın doğası.”

İran’ın nükleer yakıt çevrimi teknolojisini yıllar önce geliştirdiği bilgisini veren Kerry, ABD’de 2003 yılından itibaren farklı yönetimlerin İran’ın uranyum zenginleştirmesine ilişkin değişik politikalar güttüğünü anlattı. Kerry, bugün İranlıların yakıt çevrimini nasıl yapabileceklerini bildiğinin altını çizerek, şimdi asıl sorunun onların nükleer silah üretemeyeceğini garanti edecek ne tür kısıtlamalar getirilebileceğinin olduğunu kaydetti.

Sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir opsiyonun masadan kaldırılmadığını ifade eden Kerry, “Her zaman askeri seçeneğe sahipsiniz. Herhangi bir alternatifi ortadan kaldırmıyoruz” açıklamasında bulundu.

John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran’ın nükleer programına yönelik eleştirisinde “yanıldığını” da ifade etti.

Netanyahu’nun önümüzdeki hafta ABD Kongresi’nin ortak oturumunda İran konusunda kongre üyelerine hitap edecek olmasıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmayacağını belirten Kerry, “İsrail, müzakerelere tanıdığımız ek süre ve İran’ın nükleer programındaki ilerlemenin durdurulması göz önüne alındığında, bugün anlaşmadan önceki döneme göre daha güvenli ki Netanyahu bu anlaşmaya da karşı çıkmıştı. Netanyahu bunda haksızdı” diye konuştu.

Netanyahu’nun İran ile müzakereleri başlatan ara anlaşmanın Tahran için “yüzyılın anlaşması” olduğunu ifade ettiğini anlatan Kerry, Netanyahu için “doğru olmayan bir yargıya sahip” açıklamasında bulundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun müzakereleri hedef alan sözlerine cevap veren Kerry, “Şu sıralarda etrafta dolaşan ve ‘Biz anlaşmayı sevmiyoruz’ söyleminde olan herhangi birisi, anlaşmanın ne olduğunu bilmiyordur. Ortada henüz bir anlaşma yok. Müzakere sürecinin ne olduğunu bekleyip görmeleri konusunda insanların ihtiyatlı olmalarını istiyorum.” dedi

ALJAZEERA TURK


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa