• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
İtalya’da Başörtü yasağına ‘IŞİD’ kılıfı
İtalya’da Başörtü yasağına ‘IŞİD’ kılıfı
İtalya'nın kuzeyindeki bir okul, IŞİD örgütünün eylemleri sonrasında Müslümanlara yönelik öfkenin arttığı bahanesiyle okulda başörtüsü takılmasını...
21 Şubat 2015 19:31 Gösterim : 1.809

Müslüman öğrencileri gözeten/koruyan bir kararmış gibi lanse edilen bir İslamofobik uygulama ile daha karşı karşıyayız. Batı, Müslümanlar söz konusu olunca özgürlük söyleminden kolayca cayabiliyor. Haçlı seferlerinden beri batının genlerine işlemiş olan İslam karşıtlığı/düşmanlığı, ortamını bulduğunda tekrar nüksediyor ve demokrasi/liberalizm/özgürlükler/insan hakları gibi putlaştırdıkları hiçbir “kutsal” değeri tanımıyor.


İtalya’nın kuzeyindeki (Firuili-Venezia Giulia bölgesinde) bir okul, IŞİD örgütünün eylemleri sonrasında Müslümanlara yönelik öfkenin arttığı bahanesiyle okulda başörtüsü takılmasını yasakladı.

Lise seviyesinde eğitim veren Malignani teknik okullarının müdürü (Aldo Duri), yasak duyurusunda “Laik ve öğrencilerinin inançlarına karışmayan bir İtalyan okulu olarak, dini inançların sembollerinin teşhir edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bu bir provokasyon olarak algılanabilir ve dışlanma, aşağılanma ve reddedilme reaksiyonlarına yol açabilir. Müslüman kızların başlarını ve bazen de yüzlerini kapattıkları örtüler gibi…” dedi.

Başörtüsü yasağı, bölgedeki 6 Malignani okulunda da uygulanacak. Müdür Aldo Duri, öğrencilerin okul dışında istedikleri gibi giyinebileceklerini, ancak sınıflarda başlarını örtmelerine izin verilmeyeceğini belirtti.

Müdür Duri, yerel bir gazeteye (Messaggero Veneto gazetesine) yaptığı açıklamada, yasak kararında IŞİD’in eylemleri sonrası Müslümanlara duyulan tepkinin etkili olduğunu söyledi. Müdür Duri, “IŞİD savaşa girdiğinden beri öğrencilerimiz arasında Müslümanlara ve özellikle de Araplara karşı düşmanca hisler yayılmaya başladı. Okullarımızda önemli sayıda Arap öğrenci öğrenim görmekte.” dedi.

İtalya’da kamusal alanlarda başörtüsü takılmasını yasaklayan bir yasa bulunmuyor. Yasalar, yalnızca yüzü kapatan kask ya da örtülerin kamuya açık alanlarda takılmasına izin vermiyor. Ancak zaman zaman bazı yerel yönetimler, haşema gibi kimi İslami kıyafetlerin giyilmemesi yönünde kararlar alabiliyor.

BBC


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa