• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
IŞİD’in Katlettiği Yardım Görevlisi Abdurrahman Kassig
IŞİD’in Katlettiği Yardım Görevlisi Abdurrahman Kassig
IŞİD elindeki yabancı rehineleri öldürmeye devam ediyor. Suriye’ye İngiliz Müslümanların desteklediği “Fatiha” isimli yardım kuruluşu ile gelen İngiliz yardım görevlisi Alan Henning’den sonra ABD’li sağlık ve yardım görevlisi Peter Kassig de kafası kesilerek infaz...
20 Kasım 2014 11:11 Gösterim : 2.135

“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Al-i İmran 104)

IŞİD kafasını kestiği bu iki kişi hakkında mahkeme kursa, ajan olduğuna dair delil sunsa kimsenin bu konuda onları eleştirme hakkı yoktur. Ama sırf Amerikan ve İngiliz vatandaşı diye bu kişilerin ölmeyi hak ettiğini iddia ediyorsanız, ben de derim ki: “Ey bu yazıyı okuyan Türkiyeli, sen de NATO üyesi bir ülkenin vatandaşısın, seni de yakaladıklarında sebepsiz yere kafanı kesseler hoşuna gider mi (!)”

Birincisi Alan Henning, yıllarca yardım kuruluşlarında Müslümanlarla çalıştı. IŞİD kafasını keseceğini duyurunca İngiltere’deki Müslümanlar önderler açık mektup yayınladılar ve Henning’i tanıdıklarını, Suriye’ye yardım amaçlı gitmesine kefil olduklarını söylediler. (1)

Nusret Cephesi Şer’i kadılarından Ebu Süleyman el Muhacir de twitter hesabından Henning için “Alan Henning Suriye’ye eman alarak girmişti. Onun kaçırılması haramdır, öldürülmesi de. Her şey İslam’a göre yapılmalı. Müslümanlar tarafından Alan Henning’e verilen eman’ı geçersiz kılan hiçbir gerekçe yoktur. Bu onların hakkıdır ve hepimizin üzerine bağlayıcıdır.” dedi, (2)tabi IŞİD ne eman dinledi ne de diğerlerini…

Ardından Makdisi de Henning için bir yazı kaleme aldı ve IŞİD’den infazı durdurmasını istedi: “Yardım faaliyetleri için Müslüman ülkelerine gelen, casusluk yaptıkları tespit edilmemiş gayr-ı müslimlere; öldürülmeleri, mallarına ve haklarına saldırılması haram olan güvence altındaki kişiler olarak muamele edilmelidir. Çünkü Müslüman ülkelere girişleri; Müslümanların dinine saldırmayıp, saygılı olmaları şartıyla Müslümanların mustazaflarına yardım etmek, hastalarına bakmak ve açlarını doyurmak maksadıyladır. Aynen Peygamberimiz (s.a.v.)’in kendisine yardım edip koruyan her müşriğe davrandığı gibi. Bu, Allah’ın sevdiği adalettendir ve bu tür kişilerin zulme uğramaması gerekmektedir.” (3)
Sonuç? IŞİD hiçbir açıklama yapmadan, Henning hakkında olumsuz hiçbir delil getirmeden kafasını kesti! Sıradakinin de Peter Kassig olacağını söylemişlerdi ki iki gün önce IŞİD onun da kafasını kestiği görüntüleri yayınladı.

Şunun tekrar altına çiziyorum. Buradaki derdimiz İngilizleri Amerikalıları veya ülkelerini savunmak değildir. Hakikaten bu kişilerin ajanlık yaptığına dair bir kanıt varsa, IŞİD bunu paylaşır ve İslami kamuoyu da, vicdanlar da rahatlar. Ki Batı, gazeteci ve yardım görevlisi olarak birçok ajanı başka ülkelere göndermektedir. Ama Batı böyle yapıyor diye, zan ile bir insanı öldürmek ise asla kabul edilemez. İslam şeriatında şüpheli durumlarda had cezası düşer.

Resulullah (sav): “Şüphelerden dolayı hadleri kaldırınız (uygulamayanız)” (EbûDâvud, Salât,14; Tirmizî, Hudûd, 2) buyurmuştur.

İslam delil üzerine kuruludur. İslam hukuku, adaletle hükmetmek için gönderilmiştir.  Ama siz “Ben keserim de, hesap da vermem, açıklama da yapmam” derseniz, gözünü kan bürümüş bir avuç cahil genç dışındakileri ikna edemezsiniz! Meselemiz İslami sınırları muhafaza etmek olmalıdır. Bir insan İslam’a veya Müslümanlara karşı savaşta yer almayıp, hatta yardımları dokunmuş ise ona iyilikle muamele etmemiz gerekir.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “Allah sizleri, size karşı dininizden dolayı savaşmayan ve ülkelerinizden çıkarmayan kişilere iyilik yapmaktan ve adil davranmaktan menetmez. Allah adil olanları sever.”  (Mümtehine  8)

Peki, kimdi Peter Kassig? Suçu neydi, ne işi vardı Suriye’de?

Kassig önce Filistin mülteci kamplarında yardım görevlisi olarak çalışmış, sonra Suriye mültecilerine yardım amacıyla Özel Acil Yardım ve Destek (SERA) adlı bir dernek kurarak çalışmalarını Gaziantep’e taşımış. Suriye’de Müslümanlara ilk yardım dersi veriyordu. Deyr Zor o zamanlar Nusret Cephesi ve diğer grupların ortak yönetimindeydi ve Kassig orada bu yardım ve sağlık faaliyetlerini yapıyordu. Sağlık hizmetlerinden mücahidler de faydalanıyordu. 1 Ekim 2013’te Suriye DeyrZor’da kaçırılan Kassig, 2013’ün Ekim ile Aralık ayları arasında birlikte kaldığı Müslüman zindan arkadaşının vesilesiyle İslam’a girmiş. İsmini Abdurrahman olarak değiştiren Kassig, 5 vakit namaza da başlamış. Bir ara onunla kalan, daha sonra serbest bırakılan Fransız rehine NicholanHenin’de BBC’ye verdiği röportajda Kassig’in Abdurrahman adını aldığını, namaz kıldığını, hatta pazartesi ve perşembeleri oruç tuttuğu söylemişti. (4)Esirken ailesine yazdığı mektuplarda da Abdurrahman Kassig bunları söyledi. (5)

IŞİD’çiler bilmez ama bilse belki delil getirir: 2007’de bir yıllığına Irak’ta ABD askeri olarak görev yapan Kassig, tıbbi gerekçeler gösterilerek hiçbir çatışmaya katılmadan ülkesine geri gönderildi. IŞİD’in böyle bir “sebep gösterme” derdi yok, olsa bunu derdi belki, ama o zaman bir önceki Alan Henning’e bir şey bulamazlardı. Bu nedenle kesip geçiyorlar fazla yorum yapmadan! Peki, Kassig’in bu durumu infazı için delil olabilir mi?

Birincisi eğer tağutun ordusunda önceden asker olanları infaz etmek gerekiyorsa, IŞİD önce kendi lider kadrosunu infaz etmeliydi çünkü IŞİD’in beyin takımı Saddam’ın ordusunda komutanlık görevi yapıyorlardı!

Ebu Eymen El Iraki Saddam zamanında Irak Hava Kuvvetlerinde komutandı, Hacı Bekir de tuğgeneraldi. Ebu Ahmed el-Alvani, Ebu Abdurrahman el-Biblavi, Ebu Hamza Turkmani, Ebu Ali Enbari… Hepsi Saddam’da üst düzey subaydı ve şimdi IŞİD’in lider kadrosundalar. (6)

Kişinin geçmişinde tağutun ordusu olması bir mesele değildir. İslam, şu ana ve zahire bakar. Bu nedenle Saddam’da subaylık yapmış bu kişiler sırf bu küfürlerinden dolayı infaz edilmiyorsa, Abdurrahman Kassig de geçmişte Amerikan askeri olduğundan dolayı infaz edilemez. Bunun en bariz örneği de Mekkeli müşriklerin komutanı olarak bize Uhud’da yenilgi yaşatan, iki yıl sonra ise İslam ile şereflenip direk komutan olarak atanan Halid bin Velid’dir. Eğer geçmişine bakacak olursak, Halid’den daha büyük darbe vuran yoktur Müslümanlara!

Kassig’in İslam’a geçme meselesinde, din zahire bakar. Eğer bir kişi kelime-i şehadeti söyler ise biz ona Müslüman muamelesi yapmaya başlamak zorundayız. Bu konuda en meşhur örnek Usame bin Zeyd olayıdır.

Resulullah’ın (sav) azadlı kölesi Zeyd bin Hârise’nin oğlu Usame bin Zeyd anlatıyor:
“Resulûllahaleyhisselam bizi bazı kabilelere gönderdi. Onlar da bizim gelişimizden haberdâr olarak kaçtılar. Biz bu grubun içinden birisine yetiştik. Onu yakalayınca, ‘Lâ ilahe illâllah’ deyiverdi. Fakat biz kendisini öldürdük. Döndüğümüzde bu olayı Peygamber aleyhisselâm’a aynen anlattım. Peygamber aleyhisselâm: ‘Kıyamet gününde o adamın söylediği bu tevhid kelimesinin kıymet ve büyüklüğünden dolayı sana kim yardımcı olacak?’ dedi Ben: ‘Ey Allah’ın Resûlü, o adam, bunu ölümden korktuğu için söyledi,’ diye cevap verdim. Peygamber Aleyhisselâm: ‘Kalbini yarıp baktın mı ki, bunu başka bir sebepten dolayı söylemiş olduğunu bilesin! Kıyamet gününde ‘Lâ ilâhe illallah’ kelimesinin karşısında kim senin yardımcın olacak?’ buyurdu. Bu sözü o kadar çok tekrar etti ki, ‘keşke Müslümanlığa o günden sonra girmiş olsaydım,’ dedim” (Buhârî, Diyât, 2; Müslim, Îmân, l58-159)

Sizlerin de Kassig’in açık kalbini yaracak haliniz yok, herhangi bir küfür amelini de söylemiyorsunuz, size karşı savaşmıyordu da, hatta sağlık gönüllüsüydü… Peki, o halde niye öldürdünüz? Amerika’da doğmuş olmak mı ölmeyi gerektiriyor? O halde IŞİD saflarında savaşan Amerikalı gençlerin durumu nedir? Size katılınca yaşamayı, katılmayınca ölmeyi mi hak ediyor ABD pasaportlular?!

Müslüman olsun ya da olmasın yardım görevlileri erdemli insanlardır. Birçok Müslümanın vicdanının karardığı bugünlerde, hala vicdanının sesini dinleyenlerdir. Kassig İslam’a girmişti, İslam’a girmeyip Ehl-i Kitap kalsaydı bile bu muameleyi hak etmezdi.

Resulullah (sav)’in amcası Ebu Talib’i hatırlayın. O iman etmedi ve müşrik olarak can verdi. Ama erdemli biriydi ve Hz. Muhammed (sav) ile Müslümanlara sahip çıktı, onları ekonomik ve sosyal yönden destekledi. Peygamber Efendimizi (sav) ömrünün sonuna kadar savunmaya devam etti. İnsanların açıkça İslam’a davet edilmelerine paralel olarak müşriklerin tazyik ve baskıları arttı. Müslümanları her açıdan ablukaya almaları üzerine, Ebu Talib, Haşim ve Muttalib oğullarını yardıma çağırdı. Kardeşi Ebu Leheb hariç diğerleri Ebu Talib’in etrafında toplanarak boykot ve ambargolardan etkilenme pahasına da olsa sıkıntıya katlanarak Müslümanlara yardım ettiler. Bu yardıma karşılık Ebu Talib’e nankörlük yapılabilir mi?

İman etmemiş de olsa, Müslümanlara yardım eden yardım ve sağlık gönüllüleri asrın Ebu Talib’leridir. Kassig bizlerden kafasının kesilmesini değil, bir teşekkür bekliyordu! IŞİD’in bu yaptıklarını ne kadar reddetsek de, dünya halklarının vicdanında Müslümanlara mal edilmeye devam edilecektir. Bu nedenle zulme razı olamayız ve buna elimizle ve dilimizle karşı çıkmakla mükellefiz. Resulullah (sav) bizlere “Din nasihattir” diyorsa, İslam ümmeti olarak içimizde aşırıya gidenlere karşı tavrımızı açıkça ortaya koymalıyız.

“Nefsimi elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, ya iyilikleri emreder ve kötülüklerden nehyedersiniz, ya da Allah kendi katından yakın zamanda üzerinize bir azab gönderir. Sonra Allah’a yalvarıp dua edersiniz ama duanız kabul edilmez.”  (Tirmizî, Fiten 9)

Bu konularda IŞİD’e eleştiri yaptığımızdan dolayı bizleri eleştiren kardeşler, Allah’tan korkun! Cihad ifsat ediliyor, din tahrif ediliyor, fıkıh kaideleri tarumar ediliyor, masum kanı dökülüyor… Bugün susacaksanız ne zaman konuşacaksınız?Öğrendiğiniz dinin boynunuza dolanacağı mahşer günü  mü?! Bu din delil üzerine kuruludur. Resulullah (sav):

“Sizden biri bir kötülük gördüğünde gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin, yetmezse diliyle düzeltsin, onu da yapamazsa, hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir.” (Müslim, Tirmizî, EbûDâvûd)

Bir münker gördüğünüzde Resulullah (sav) gücünüz yetiyorsa elinizle, yetmiyorsa dilinizle düzeltmenizi emretti. Ne elinizle düzeltiyorsunuz ne dilinizle – kaleminizle itiraz ediyorsunuz. Eleştirdiğiniz Mürcie gibi kalbe mi indirdiniz tavrınızı! Fitne var deyip susmayı tercih ediyorsanız, bilin ki en büyük fitne sizdeki ölüm sessizliğinizdir! En büyük fitne, akan Müslüman kanına rağmen üç maymunu oynamanızdır! Sizlerin bu sessizliğinizden güç alanlar bu cürümleri işlemeye devam ediyor ve devam edecekler!

Sözlerimi AbdurahmanKassig’in Mayıs 2012’de arkadaşına gönderdiği postada Suriye’yi anlattığı satırlarla bitiriyorum:
“Duvarların kurşunlarla delik deşik olduğunu ve çiçeklerin onların üzerinde büyüdüğünü sana nasıl söyleyeceğim?

Savaş hiçbir zaman bitmez, sadece başka yerlere gider. Fakat biz buradayız ve geldiğinde de burada olacağız.

Moloz, toz ve her şey yeniden. Bundan başka, başka hiçbir şey yok. “
Allah seni firdevsine koysun Abdurrahman…

Twitter: @MiracKaraaslan

– Dipnotlar –
1- https://justpaste.it/h541
2- http://www.ummetislam.net/nusret-cephesi-kadisi-ebu-suleymandan-isidin-elindeki-rehine-hakkinda-aciklama.html
3- http://www.ummetislam.net/yardim-gorevlilerini-kafir-de-olsalar-kaciran-ve-olduren-kisilere-reddiye.html
4- http://www.bbc.com/news/world-middle-east-29544396
5- http://www.bbc.com/news/world-us-canada-29501837
6- http://www.dunyabulteni.net/servisler/haberYazdir/289528/haber , http://www.haberturk.com/dunya/haber/1001222-bagdadi-isidi-eski-baascilarla-yonetiyor


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa