• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Eğit-donat anlaşması tamam
Eğit-donat anlaşması tamam
Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programı için Türkiye ile ABD arasındaki müzakereler tamamlandı. Taraflar anlaşmaya varıldığını...
22 Şubat 2015 13:44 Gösterim : 1.774

Laik Türkiye ve emperyalist ABD, Müslüman Suriye halkının kurtuluşunda ortak yöntemde uzlaşmış durumdalar. Hem demokrasi deyip hem de halkın ne istediğini umursamadan ılımlı/laik muhalefeti destekleyen bu yaklaşım ancak küresel çarka hizmet eder. Eğitilen “ılımlı/laik” muhalefetin ideolojik olarak da eğitilmeyeceğini, verilen askeri eğitim ve teçhizatı yarın Müslümanlara doğrultmayacaklarını kim garanti edebilir?

Bu işbirliği, Türkiye’nin Suriye muhalefetine desteğinin rengini de değiştirebilir. Nusret cephesi ile birlikte Ahrar ve benzeri tüm İslami gruplara mesafe koymak hatta terör listesine eklemek zorunda kalabilir. Bu nedenle Türkiye, Suriye halkı nazarında kazandığı nisbeten pozitif imajı, ABD ile beraber sahaya sürdüğü “eğitimli” kuvvetler nedeniyle kaybedecektir.

Bu arada;

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Büyükelçi Krajeski, “Suriye’de Esat için gelecek görmüyoruz. Söylediğim gibi öncelikli tehlike (IŞİD) halledilmeli ve bu konuda Türkiye ile tam bir görüş birliği içindeyiz” dedi.


Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programı için Türkiye ile ABD arasındaki müzakereler tamamlandı. Taraflar anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç’in müzakerelerin tamamlandığını ve yakın zamanda mutabakat metninin imzalanacağını açıklamasının ardından Washington’dan da benzer bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Suriyeli muhalif grupların eğitilip donatılması konusunda Türkiye ile presnip anlaşmasına vardığımızı doğrulayabilirim” dedi. Psaki, “Daha önce açıkladığımız gibi, Türkiye, ılımlı Suriyeli muhalif güçlerin eğitimi ve donatımına bölgesel  ev sahipliği yapacak. Anlaşmayı yakında sonuçlandırıp imzalamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Haftalık olağan basın toplantısında soruları yanıtlayan Bilgiç, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) eğitim verilmesi için ABD ile süren müzakerelerin sona erdiğini belirterek, “Yakın zamanda ÖSO’nun eğitilmesine ilişkin mutabakat metni imzalanacak” diye konuştu. Bilgiç, eğit-donat programının Mart ayında başlamasının öngörüldüğünü ifade etti.

19 Şubat Perşembe : ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriyeli muhaliflere yönelik mart ya da nisan ayında başlaması planlanan eğit-donat programına dahil edilmek üzere ilk aşamada bin 200 Suriyeli muhalifin aday olarak belirlendiğini ve bu kişiler üzerinde yürütülen tarama sürecinin devam ettiğini bildirdi.

ALJAZEERA TURK


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa