• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Çin’den imamlara zorla ‘dans’
Çin’den imamlara zorla ‘dans’
Çin, imamlara zorla dans ettirirken öğretmenlere çocukları dinden uzak tutma yemini ettirdi, memurlar ise baskı altında "Maaşımızı Allah değil ÇKP veriyor" sloganı atmak zorunda...
9 Şubat 2015 15:49 Gösterim : 2.343

Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde bütün camilerin imamları bir meydanda toplanarak toplu halde dans etmeleri için zorlandı.

Çin resmi haber ajansı Sinxua’da yer alan habere göre meydanda toplanan imamlar, “medeniyet göster,s,” adı verilen etkinlikte zorunlu olarak dans etti. İmamlara bir yandan zorla dans ettirilirken bir yandan da “ülke barışı gönüllere huzur veriyor” sloganları attırıldı.

Çin işgal yönetiminin imamlara ayrıca üniversite öğrencilerinin bulunduğu bir ortamda da ellerinde Çin bayrakları ile zorla dans ettirdiği belirtildi. Aynı gösteride üniversite öğrencileri de dans etmek zorunda kaldı. Burada yapılan konuşmalarda gençlerden camilerden uzak durması istendi. İbadet etmenin sağlığa fayda sağlamadığı öne sürülen konuşmalarda sağlıklı olmak için öğrencilerden dans etmeleri istendi.

Uygur imamların dans etmek zorunda kaldığı etkinlikte memurlara da “Maaşımızı Allah değil, Çin Komünist Partisi veriyor” şeklinde sloganlar attırıldı. Öğretmenlik yapan Müslüman kadınlar da baskı altıda öğrencilerini dinden uzak tutacaklarına ve çocukların dini eğitim almasına engel olacaklarına dair yemin etti.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Değerlendirme:

Doğu Türkistan’da Müslümanlar üzerindeki baskı dur durak bilmiyor. Sakalın orucun yasaklandığı komünist rejim şimdi de din adamlarını terbiye ediyor. “Kimin ekmeğini yersen onun kılıcını sallarsın.”

İmamlar, komünist kılıcını İslam’a karşı salladıklarının farkındalar mı bilemiyoruz.

Belki iyi niyetli olarak “şimdilik” bu sözleri söylüyorlar ama tağuti rejimden maaş almak ve onun denetimine girmek bile kokuşmak için yeterli sebeptir, kaldı ki bu ifadeler zaten zilleti baştan kabuldür. Bu konuda İmam-ı Azam’ın “Değil başkadılık, vali bana Vâsıt mescidin kapılarını ( başka bir rivayette direklerini) say dese, onu bile kabul etmem” sözü “din adamlarının” bu tip rejimlere karşı duruşu için bir ölçü olmalıdır. Yalnız “din adamları” için değil, tüm Müslümanlar için tağuti rejimlerin zihinlerdeki meşruiyetini doğuracak bir parasal/maddi ilişkiye girmemek esas olmalıdır.

Haber gayrı İslami rejimlerin kontrolündeki müesseselerde İslam algısının nasıl bozulabileceğinin, Allah’a rağmen nasıl statükoya hizmet edileceğinin en trajikomik örneği olmuş.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa