• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Af Örgütü’nden BMGK’ya: Mezalimleri savunmayın
Af Örgütü’nden BMGK’ya: Mezalimleri savunmayın
Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerini "dünyada meydana gelen büyük mezalimlerde veto haklarını kullanmamaya" çağırdı....
27 Şubat 2015 09:47 Gösterim : 1.798

Mezalimler listesine İslam adına hareket eden yapılanmaların da giriyor olması, İslam adına en büyük zarardır.

ABD önderliğinde kurulan uluslararası sistemin ve dünya düzeninin ne kadar zayıf temellere dayandığı, ne kadar ahlaki değerlerden yoksun olduğunu bütün dünya anlıyor. “Ulusal çıkarlar” ekseninde kurulmuş, güçlünün haklı olduğu ve hiçbir ahlaki kaydı referans almayan, insan aklı ürünü bu sistem, ancak düzenin kurucularına hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem, insanlığın ortak faydasını gözetmek gibi bir ilkeyi taşımadığı gibi, vahyin kılavuzluğunu kabul etmediği için insanlığı böyle bir faydaya ulaştıracak kabiliyete de sahip değildir. Aksine insanlığın hayrına olacak gelişmelerin önünü kesmeyi ilke edinmiştir.


 

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye, Irak, Gazze, İsrail ve Ukrayna gibi ülkelerdeki krizlerle başetmede başarısız olduğunu bildirerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerini “dünyada meydana gelen büyük mezalimlerde veto haklarını kullanmamaya” çağırdı.

Af Örgütü’nün her yıl yayınladığı “Dünya’daki İnsan Haklarının Durumu” raporunda, dünya liderlerinden sivilleri şiddetten korumak için daha hızlı kararlar almaları istendi. Örgütün yıllık raporunda, 2014 yılı boyunca 160 ülkede insan haklarının durumu ele alındı.

Raporda, dünyada daha fazla sivilin silahlı grupların riski altında olduğu, ifade özgürlüğünün ihlal edildiği, insani ve mülteci krizinin kötüleştiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Genel Sekreteri Salil Shetty, “2014, milyonlarca insan için şiddet dolu, korkunç bir yıl oldu. Devletlerin ve silahlı kuvvetlerin ihlalleri ile krizlere karşı verilen uluslararası tepki utanç verici ve etkisiz oldu. Birleşmiş Milletler, 2. Dünya Savaşında gördüğümüz korkunçluklara bir daha şahit olmayalım diye 70 yıl önce kuruldu. Bugün ise hala büyük ölçekli şiddet olayları ve bundan kaynaklanan mülteci krizleri yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Raporda 2015-16 yılları için tahminlerde de bulunuldu. “Dünya liderleri acil önlemler almadıkça, insan haklarının önümüzdeki yıllardaki durumu iç açıcı değil” denilen raporda, daha fazla insanın zalim askeri grupların boyunduruğunda yaşamak zorunda kaldığı, ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı önlemler alındığının görüldüğü ve mülteci krizlerinin büyüdüğü belirtildi.

Af Örgütü’nün Araştırma Direktörü Anna Neistat, “Boko Haram, IŞİD, El Şebab gibi grupların etkisinin ülkelerin ulusal sınırlarını aştığı ve bu nedenle birçok insanın şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığını” bildirdi. Neistat, “Hükümetler, sivilleri korumanın yetkilerini aşıyormuş gibi davranmaya son vermelidir. Liderler, dünyadaki krizlere verdikleri tepkileri değiştirmelidir” dedi.

Suriye, Irak, Gazze, İsrail ve Ukrayna gibi ülkelerde yaşanan krizlerle başetmede Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin başarısız olduğunun belirtildiği raporda, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine, “5 daimi üye veto haklarını soykırım ve büyük mezalimlerde kullanmamalı. Bu uluslararası toplum için büyük değişikliklere neden olabilir ve sivillerin yaşamlarını korumaya yardımcı olabilir” çağrısında bulunuldu.

Raporda, “2014 yılında hükümetlerin güvenlik tehditlerine, temel insan hakları zayıflatarak karşılık verdikleri” belirtildi. Bu çerçevede Afganistan, Kenya, Nijerya, Pakistan ve Rusya gibi ülkelerdeki insan hakları ihlallerine değinildi. Türkiye ile ilgili ise, “Geniş çerçeveli anti-terör yasası, meşru hak olan ifade özgürlüğünü suç haline getirmek için kullanılmaktadır” denildi.

Dünyadaki mülteci sorununa da değinilen raporda, 4 milyon Suriyelinin mülteci durumunda olduğu ve bu kişilere uluslararası toplumun daha fazla yardım etmesi gerektiği belirtildi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa