• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
ABD’nin unutulan otoyol katliamı
ABD’nin unutulan otoyol katliamı
ABD Ordusu, 1991 Irak işgalinde Highway 80 diye bilinen otoyolda Kuveyt'ten çekilen Irak askerleri ile savaştan kaçan sivillerin olduğu konvoyu bombalayarak binlerce insanı...
27 Şubat 2015 10:01 Gösterim : 2.567

ABD, 1991 yılında Irak’ı işgal ederken çok sayıda katliama imza atmıştı. Bunlardan biri de binlerce sivilin katledildiği ve tarihe ‘ölüm otoyolu katliamı’ olarak geçen saldırı olmuştu.

26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan gece Kuveyt’ten çekilen Irak askerleri ile savaştan kaçmaya çalışan çok sayıda Iraklı ve Filistinli sivilin bulunduğu konvoy ABD ordusu tarafından çok ağır bir bombardımana tabi tutuldu. Binlerce araç içindeki insanlarla birlikte parçalandı, yanıp kül oldu.

Katliama Ölüm Otoyolu (Highway of Death) denilmesinin sebebi Highway 80 isimli yolda gerçekleşmesi. Karayolu Kuveyt City’den Abdali (Kuveyt) ve Safwan (Irak) şehirlerine uzanıyordu. Oradan da Basra şehrine doğru ilerliyor ve orada son buluyordu. Bombalama sonucu çok büyük hasar gören otoyol 1990’lı yılalrın sonunda onarıldı ve 2003 işgalinde de ABD ve İngiliz birlikleri tarafından kullanıldı.

İnsan hakları örgütleri ve gözlemcileri tarafından insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisine sokulan bu katliamın ilk fotoğrafları, ancak aradan bir ay geçtikten sonra çekilebildi. Taşıt enkazlarının içinde hâlâ kömürleşmiş insan cesetleri görülebiliyordu. Taşıtların durumundan yolun tıkalı olduğu ve ABD ordusunun öylece duran araçları bombaladığı açıkça anlaşılıyordu.

ABD’nın Irak’taki işgale katılan ve bombardımanı yöneten komutanlarından General Norman Schwartzkopf katliamdan dört yıl sonra kendisi ile yapılan bir söyleşide, yolda savaş araçları olduğu için bombardıman emri verdiğini söylemişti. Schwartzkopf’un bir diğer iddiası ise otoyoldaki insanların Kuveyt’te çok sayıda tecavüz ve ölüm olayına karıştıklarıydı.

ABD’li komutan, iddiası doğru bile olsa silahsız olarak otoyolda seyreden insanların bombalanması ve tamamının öldürülmesinin ne kadar ahlaki olduğu, hangi hukuka sığdığı sorularına ise cevap vermiyor.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa