• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
Petro-Dolar imparatorluğunun sonu mu?
ABD’nin bütün dış politikası askeri-güvenlik gibi sebepleri görünürde ihtiva etse de asıl dert her zaman “petro-dolar” imparatorluğunu...
17 Eylül 2013 06:11 Gösterim : 604

ABD’nin dış siyasetindeki hareketlilik ilgimizi genelde onların iç meselelerinden uzakta tutmaya yarıyor. Milyonlarca Amerikan vatandaşı ABD’nin dünya jandarmalığı ile uğraşmasını değil kendi ekonomisini düzeltmesini istiyor. ABD ekonomisi ise de “aynen doların basılma yetkisi gibi” sanal temellere dayandırılmış durumda. ABD’nin bütün dış politikası askeri-güvenlik gibi sebepleri görünürde ihtiva etse de asıl dert her zaman “petro-dolar” imparatorluğunu korumak.

Çünkü sanılanın aksine ABD’nin ekonomi politikalarına siyasiler değil bankerler karar verir. Belki de Obama’nın bizim başbakanımıza duyduğu “hayranlığın” sebeplerinden biri de bu olabilir. Her daim Wall Street bankerleri ABD’nin “sanal merkez bankası” Federal Reserve üzerinden Obama’yı köşeye sıkıştırmaya çalışıyor, devletin borç para alma limiti üzerinden. Elbette Türk ekonomisinin dünya ekonomisinden bütünüyle bağımsız olduğu söylenemez ama en azından ekonomi ile ilgili kararlarımızı kendimiz verebiliriz, Obama bu bağlamda asla bizim başbakanımız kadar özgür değildir.

ABD’nin “sanal merkez bankası” Federal Reserve aslında özel bir kuruluştur, sahipleri devlet değil özel bankalardır. ABD hükümetinin resmi, yani kendine ait bir para birimi de yoktur, Federal Reserve, at gözlüklü, faiz lobilerin semirttiği ekonomistler aksini ispatlamaya çalışsa da, “kafasına göre” dolar basar. ABD hükümeti bu “özel kuruluştan” borç para alır, dünya jandarmalığını ve kendi diğer harcamalarını bu borç ile halleder.

Kısaca ABD’nin iç ve dış siyasetinin bütün gemleri bu özel bankerlerin ellerindedir. Pek çok tv ve gazete de bu bankerlerin ellerinde olduğundan yüz milyonlarca ABD vatandaşı bu basit gerçeği hazmetmekte zorlanır zira bu konular ile ilgili ancak alternatif kanallarda haberler, bilgiler sunulur.

Ancak bütün dünya yavaş yavaş bu gerçeğe uyanıyor, petro-dolar imparatorluğuna son vermeye hazırlanıyor. Zira bu sistem her şeyden önce bırakın “adil” olmayışını, mantık dışı. Hiç te öyle ekonomi bilimi üzerinden cambazlık yapmaya gerek yok. Herhangi bir ülke elindeki altın rezervi kadar para basabilir, kafasına göre para basamaz, basarsa bütün sıfırcı hocalar, küresel faizci büyücüler, medyalar devreye girer, o ülkenin ekonomisi “devalüasyon masalı” üzerinden batırılır. Ancak ABD için durum farklıdır. Federal Reserve istediği gibi para basabilir. Bu işlemin tek karar mercisi ise siyasiler, ABD başkanı değil, bu “sanal merkez bankasının” başkanıdır.

İşte tam da bu sebepler, doların “uluslararası ticaretteki para birimi” olması zorunluluğu bir anlamda kendiliğinden peydahlanır. Oysa artık bazı ülkeler bu anlamsızlığa dur demek için çeşitli antlaşmalar yapıyor. Özellikle Çin, Rusya, Brezilya, Avustralya, İran, Hindistan, Şili ve Japonya kendi aralarında yaptıkları antlaşmalar ile dolar hegemonyasını kırmak üzerinden ilginç stratejiler geliştiriyorlar.

Petro-dolar sistemi dünyanın tüm petrol akışının dolar para birimi üzerinden gerçekleşmesini sağlayıp, böylece petrole talep olduğu sürece her daim dolara da talep olmasını sağlanmıştı. Dolara talep olunca da, ABD hükümetleri, kim iktidara gelirse gelsin, Federal Reserve’e hep borçlu kalacaktı. Ancak yukarıda saydığımız ülkelerin kendi aralarında yaptıkları antlaşmalar sonucunda, bu ülkeler kendi aralarında yaptıkları alışverişleri kendi para birimleri üzerinden veya çok daha mantıklı bir şekilde “barter” usulü ile hallediyorlar artık.

İşin ilginci ABD halkı da artık uyanıyor yavaş yavaş. Bu tarz makaleler yazılıp sosyal medyalarda paylaşıldıkça altlarında yüzlerce yorum okuyabiliyoruz.

ABD’de insanlar ciddi ciddi “survivalist” düşünce yapısına girmeye başlamışlar, artık moda bu. Herkes dolar hegemonyasının sonunun gelmesinin kendi ekonomilerini çökerteceğini biliyor ve bu yüzden “survivalist, yani kıyamet benzeri iç savaş senaryolarına göre evlerinin depolarına, sığınaklarına yiyecek ve silah stoklayan vatandaşlar” internetten örgütleniyor.

Zira kimsenin ABD’de hukuk sistemine de bir inancı kalmamış, bu sistem öylesine şeytani, bir o kadar da öylesine sağlam tasarlanmış ki, öyle bir takım “özel yetkili savcıların” Wall Street bankerlerini soruşturması veya haklarında dava açması ile sistem düzelmez. İşin kökü zaten bozuk.

Belki de zaten istenen bu. Olası bir iç savaş, ekonomik çöküntü gibi sosyal kaoslar akabinde “yeni dünya düzenleri kurma” provaları yapılacak, ABD halkı medya üzerinden yavaş yavaş buna hazırlanıyor.

Her ne olursa bizim de dolarsız bir dünya alternatifine hazır olmamız lazım.


Yukarı Geri Ana Sayfa