• Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
 • Karzai: ABD bizi kandırdı
  Karzai: ABD bizi kandırdı
Kalamun savaşı geliyor
Kalamun savaşı geliyor
Şam'ın kuzeybatısında kalan dağlık Qalamoun bölgesinde rejimin Hizbullah ile beraber ikinci bir Qusayr saldırısı başlatmak için hazırlık yaptığına dair haberler...
1 Kasım 2013 07:32 Gösterim : 639

Saldırı Hizbuşşeytan’ı bir kez daha mücahitlerle direkt olarak karşı karşıya getirecek. Nusret Cephesi, Ahrar uş Şam ve Liwa el İslam’ın bir süredir beklenen bir Hizbuşşeytan saldırısına karşı bölgedeki kasaba ve köylerdeki güçlerini takviye ettiği belirtiliyor. Bazı haberlere göre bir kısmı Şam’ın semtlerinden gelen 20.000 kadar savaşçının bölgeye aktarıldı. Muhalif kaynaklardan alınan haberlere göre de Hizbuşşeytan 15.000 civarında militanını bölgeye konuşlandırdı.

Qalamoun bölgesi hem rejim hem de muhalifler açısından hayati öneme sahip. Qalamoun’u kontrol etmek rejimin Şam-Humus arasındaki karayollarını emniyete almasını ve Arsal kasabasının civarından sınırdan Lübnanlı sünnilerin gönderdiği silah akışını kesmesini sağlayacak.

Suriye’nin iç kısımlarındaki şehirleri Lazkiye tarafında bağladığı için Humus’taki kontrolünü sağlamlaştırmak rejim için büyük öneme sahip.

Bir süredir Hizbullat yetkilileri kendi kamuoylarını bu saldırıya hazırlamak, şartlandırmak için basına bununla ilgili beyanatlarda bulunuyorlar. Güney Lübnan’daki Hizbuşşeytan kamuoyu desteği bu hususta giderek azalmakta ve Suriye’deki savaşa bu denli gömülmenin mantığı sorgulanmakta.

Bekaa Vadisinin şii bölgelerindeki destek ise hala yerini koruyor. Bunu sebebi de buradakilerin sınırın diğer tarafındaki şiilerle yoğun akrabalık bağları olması.

Bölgenin yüksek dağlar ve derin vadilerden oluşan yapısı sebebiyle buradaki savaşın Qusayr’dan çok daha fazla süreceği tahmin ediliyor.

Böyle bir çatışmaya girmek Hizbullahı epey zorlayacak. Birinci sebep buradaki çatışmanın yan etkilerinin kendi kamuoyunda oluşturacağı hoşnutsuzluk. Ayrıca güçlerini Lübnan’da iyice zayıflatacak şekilde dağıtması zaafiyet oluşturacak. Ayrıca Qalamoun’daki savaşı mücahitlerin Bekaa’ya taşıma ihtimali yüksek. Hatta anladığım kadarıyla Lübnan’a sızıp şii köylerini işgal bile edebilirler. Yada bölgedeki Hizbullah mevkilerini, köylerini bombalama yoluna gidebilirler. Bölgede 55 km.lik bir sınır hattı var ve yakın zamanda Hizbullah Lübnan ordusundan bunu talep etse de Lübnan ordusu burayı emniyete almaktan aciz.

suriyedenhaber

Not: Hizbuşşeytan, Hizbullat vb ifadeleri kaynakta geçen şekliyle ifade edilmiştir.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa