• Avrupa Birliği Hamas’ı terör örgütü listesinden çıkardı
  Avrupa Birliği Hamas’ı terör örgütü listesinden çıkardı
 • CIA’in ‘işkence dosyası’ndaki utançları!
  CIA’in ‘işkence dosyası’ndaki utançları!
 • Nusra Sözcüsü: IŞİD ile ittifak yapmayız
  Nusra Sözcüsü: IŞİD ile ittifak yapmayız
 • Suriye’de muhalifler arasında büyük birleşme
  Suriye’de muhalifler arasında büyük birleşme
 • Suriye muhalefetini bitirme planı
  Suriye muhalefetini bitirme planı
 • “Eklemlenmek çürütür”
  “Eklemlenmek çürütür”
 • İslam’ın sahih anlaşılmasındaki en büyük engel batinilik ve ruhçuluktur
  İslam’ın sahih anlaşılmasındaki en büyük engel batinilik ve ruhçuluktur
 • “İsrail Ordusu’nun Dostları” 33 milyon dolar topladı
  “İsrail Ordusu’nun Dostları” 33 milyon dolar topladı
 • IŞİD’in Katlettiği Yardım Görevlisi Abdurrahman Kassig
  IŞİD’in Katlettiği Yardım Görevlisi Abdurrahman Kassig
 • “İsrail için güvenlik tehdidi, gerçeklerin ortaya çıkmasıdır”
  “İsrail için güvenlik tehdidi, gerçeklerin ortaya çıkmasıdır”
Kalamun savaşı geliyor
Kalamun savaşı geliyor
Şam'ın kuzeybatısında kalan dağlık Qalamoun bölgesinde rejimin Hizbullah ile beraber ikinci bir Qusayr saldırısı başlatmak için hazırlık yaptığına dair haberler...
1 Kasım 2013 07:32 Gösterim : 310

Saldırı Hizbuşşeytan’ı bir kez daha mücahitlerle direkt olarak karşı karşıya getirecek. Nusret Cephesi, Ahrar uş Şam ve Liwa el İslam’ın bir süredir beklenen bir Hizbuşşeytan saldırısına karşı bölgedeki kasaba ve köylerdeki güçlerini takviye ettiği belirtiliyor. Bazı haberlere göre bir kısmı Şam’ın semtlerinden gelen 20.000 kadar savaşçının bölgeye aktarıldı. Muhalif kaynaklardan alınan haberlere göre de Hizbuşşeytan 15.000 civarında militanını bölgeye konuşlandırdı.

Qalamoun bölgesi hem rejim hem de muhalifler açısından hayati öneme sahip. Qalamoun’u kontrol etmek rejimin Şam-Humus arasındaki karayollarını emniyete almasını ve Arsal kasabasının civarından sınırdan Lübnanlı sünnilerin gönderdiği silah akışını kesmesini sağlayacak.

Suriye’nin iç kısımlarındaki şehirleri Lazkiye tarafında bağladığı için Humus’taki kontrolünü sağlamlaştırmak rejim için büyük öneme sahip.

Bir süredir Hizbullat yetkilileri kendi kamuoylarını bu saldırıya hazırlamak, şartlandırmak için basına bununla ilgili beyanatlarda bulunuyorlar. Güney Lübnan’daki Hizbuşşeytan kamuoyu desteği bu hususta giderek azalmakta ve Suriye’deki savaşa bu denli gömülmenin mantığı sorgulanmakta.

Bekaa Vadisinin şii bölgelerindeki destek ise hala yerini koruyor. Bunu sebebi de buradakilerin sınırın diğer tarafındaki şiilerle yoğun akrabalık bağları olması.

Bölgenin yüksek dağlar ve derin vadilerden oluşan yapısı sebebiyle buradaki savaşın Qusayr’dan çok daha fazla süreceği tahmin ediliyor.

Böyle bir çatışmaya girmek Hizbullahı epey zorlayacak. Birinci sebep buradaki çatışmanın yan etkilerinin kendi kamuoyunda oluşturacağı hoşnutsuzluk. Ayrıca güçlerini Lübnan’da iyice zayıflatacak şekilde dağıtması zaafiyet oluşturacak. Ayrıca Qalamoun’daki savaşı mücahitlerin Bekaa’ya taşıma ihtimali yüksek. Hatta anladığım kadarıyla Lübnan’a sızıp şii köylerini işgal bile edebilirler. Yada bölgedeki Hizbullah mevkilerini, köylerini bombalama yoluna gidebilirler. Bölgede 55 km.lik bir sınır hattı var ve yakın zamanda Hizbullah Lübnan ordusundan bunu talep etse de Lübnan ordusu burayı emniyete almaktan aciz.

suriyedenhaber

Not: Hizbuşşeytan, Hizbullat vb ifadeleri kaynakta geçen şekliyle ifade edilmiştir.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa