• Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
  Devşirilmiş Bir Mitoloji : Nüzul-u İsa
 • Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
  Suriye Rejimi Zindanlarında 23 Sene
 • “Baas rejimine destek verenin durumu”
  “Baas rejimine destek verenin durumu”
 • Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
  Suriye’den bihaber Suriye korosunun hikayesi
 • “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
  “Esed, Maliki ve İranlılar ile Sultan Ahmet’te namaz kılacağız”
 • Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
  Tikrit’e saldıran Irak ordusu mu İran mı?
 • Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
  Davutoğlu New York’ta Siyonist Lobi CFR’nin ‘Onur Konuğu’ Oldu
 • Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
  Fransa’da Aşırı Sağın Önlenemeyen Yükselişi
 • Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
  Kerry: “İran, nükleer silah elde etmekten ebediyen yasaklandı”
 • İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
  İran, Şiddet ve Kaostan Uzak mı?
İsrail Gazze’den çekildi
İsrail Gazze’den çekildi
İsrail, dört yüzden fazlası çocuk, iki bine yakın Filistinliyi katlederek Gazze'den çıktı. 29 günde İsrail 10 bine yakın insanı yaraladı, 30 binden fazla evi vurdu, onlarca okul, cami ve üniversite yıktı....
5 Ağustos 2014 18:15 Gösterim : 943

İsrail ordusu ateşkesin başlamasına kısa bir süre kala kara birliklerinin Gazze’den çekileceğini duyurdu. Orduya göre çekilme işlemi tamamlandı. Ancak ordu, birliklerinin Gazze sınırında ‘savunma pozisyon’unda bekleyeceğini vurguladı.

İsrail Gazze’den çekilirken geride ise 2 bine yakın ölü, 10 bine yakın yaralı ve enkaza dönmüş kentler bıraktı. İsrail saldırılarında Gazze’de bulunan 30 bin 960 evin yanı sıra çok sayıda hastane, cami ve okul yıkıldı.

Saldırıların başlamasından bu yana Gazze’de 13 hastane, 175 okul ve 162 cami hedef alındı. Vurulan camilerden ise 72’si tamamen yıkıldı.

Kapsamlı ateşkes için Kahire’ye davet

İsrail’in açıklaması Mısır’da yürütülen ateşkes görüşmeleri sonrası üzerinde uzlaşılan 72 saatlik ateşkes kararının ardından geldi. Hamas ve İsrail’in kabul ettiği ateşkes sonrası Mısır, tarafları kapsamlı ateşkes görüşmeleri için Kahire’ye davet etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Umuyoruz ki bu önerimiz kalıcı bir ateşkeske varılmasını sağlayacaktır ve barışın sağlanmasına katkı sağlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

İlk olarak İsrail, ateşkes önerisini kabul ettiğini duyurdu. Daha sonra Mısır yönetimi İsrail’in yanısıra Filistin delegasyonunun da öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

Bir süre sonra Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiklerini ve ateşkesin başarılı olması durumunda Hamas’ın üst düzey temsilcilerinin kalıcı ateşkes görüşmeleri için en kısa sürede Kahire’ye gideceklerini belirtti.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ise, Mısır’ın önerdiği ateşkes anlaşmasının İsrail’in Gazze’den çekilmesini içerdiğini belirtti.

Ebu Merzuk, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sabah saat 08.00 itibarıyla ateşkes olacak ve zalim İsrail ordusu Gazze’den çekilecek” dedi.

Ateşkes öncesi saldırılar devam etti

İsrail ateşkesin başlamasına kadar Gazze’ye saldırılarına devam etti.

Gazze’den İsrail’e atılan roketler de ateşkes başlayana kadar sürdü. İzzettin Kassam Tugayları İsrail’in Aşdot, Bir Seba, Kiryat Melahi’ye roketler fırlattı.

Gazze’de şu saatlerde ise sessizlik hâkim. İsrail uçakları bombalama yapmadan Gazze üzerinde uçuşlarını sürdürüyor.

‘Bilinen tüm tüneller imha edildi’

Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki ‘bilinen tüm tünelleri’ imha ettiğini iddia etmiş, ancak ‘bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev’ olduğunu duyurmuştu.

AFP haber ajansının verdiği bilgiye göre açıklamayı İsrail ordu sözcüsü Moti Almoz İsrail’in Kanal 2 televizyonuna yaptı.

Almoz, “Gazze’de daha önce tespit ettiğimiz tüm tünelleri imha ettik ancak bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev var” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftasonu yaptığı açıklamada ordunun Gazze’deki tünelleri imha ettikten sonra da ‘gerektiği takdirde’ saldırıları sürdürebileceğini açıklamıştı.

ABD: Kuvvetle destekliyoruz

ABD yönetimi, İsrail ve Hamas’ın kabul ettiği Mısır’ın 72 saatlik ateşkes önerisini kuvvetle desteklediğini belirterek, her iki tarafı ateşkese saygı göstermeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, “72 saatlik ateşkesi öngören son öneriyi kuvvetle destekliyoruz ve her iki tarafı buna tümüyle saygı göstermeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Psaki, ABD’nin, İsrail’e karşı roket ve tünel saldırılarının son bulması ve Gazze halkının acılarına son verilmesi noktasındaki ısrarında kararlı olduğunu vurguladı.

Sözcü Psaki, “Bunlar, Dışişleri Bakanı Kerry, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve tüm uluslararası ortaklarımızın son birkaç haftadır üzerinde çalışmakta olduğu neticeler ve ateşkesin bu hedeflerin başarılmasına yardımcı olacağını derinden umuyoruz” dedi.

Mısır hükümetini ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı kutladıklarını kaydeden Psaki, sadece şiddete son veren değil, aynı zamanda uzun vadede kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üzerinden temel meseleleri ele alan ileriye dönük bir yolun bulunması için uluslararası ortaklarıyla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Mısır’ın arabuluculuk görüşmeleri

Mısır’ın şu ana kadar arabuluculuk yaptığı tüm ateşkes girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İsrail Gazze’nin güneyindeki Refah kentini dışarıda tutarak ilan ettiği tek taraflı ateşkes başladıktan sonra Gazze’nin batısındaki Şati Mülteci Kampı’nda bulunan bir evi vurdu. Saldırıda bir çocuk öldü, 30 kişi yaralandı.

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki ‘bilinen tüm tünelleri’ imha ettiğini iddia etti. Ancak ‘bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev’ olduğunu duyurdu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa