• Gazze’de sabrın zaferi
  Gazze’de sabrın zaferi
 • Hamas: Uzun süreli ateşkes sağlandı
  Hamas: Uzun süreli ateşkes sağlandı
 • 300 Bin Kanadalı öğrenciden İsrail’i boykot kararı
  300 Bin Kanadalı öğrenciden İsrail’i boykot kararı
 • Gezi’de “Türk Baharı” Arayan CNN’e Ferguson Baskını
  Gezi’de “Türk Baharı” Arayan CNN’e Ferguson Baskını
 • Londra’dan Yahudi filmlerine boykot
  Londra’dan Yahudi filmlerine boykot
 • Almanya:Dünyanın ilk ekolojik camisi
  Almanya:Dünyanın ilk ekolojik camisi
 • El-Kassam Komutanı Ed-Dayf’ın Eşi ve Kızı Şehit Oldu
  El-Kassam Komutanı Ed-Dayf’ın Eşi ve Kızı Şehit Oldu
 • Zenginler için inşa edilmiş bir dünya
  Zenginler için inşa edilmiş bir dünya
 • ABD’de protesto gösterileri sürüyor
  ABD’de protesto gösterileri sürüyor
 • Carter: “Savaşın Suçlusu İsrail”
  Carter: “Savaşın Suçlusu İsrail”
Bugün olup bitenler kabul edilemez
Bugün olup bitenler kabul edilemez
Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin, "Korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor. Bugün olup bitenler kabul edilemez. Bunlar çok tehlikeli kapıları açar"...
14 Ağustos 2013 06:34 Gösterim : 52

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin, şunları kaydetti:

“Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor Mısır’da. Bu noktalara gelinmemesi için benim de çok çağrılarım oldu, görünür görünmez çok gayretler de var. Bugün olup bitenler kabul edilemez. Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapan insanlara, nümayiş yapan insanlara silahlı müdahale asla kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun bunlar çok tehlikeli kapıları açar.

Olayların büyüklüğü çok ortadadır. Korkum şu ki; Mısır içinden çıkılmaz bir kaosa girer bu gidişle. Bütün tecrübemle şunu söyleyeyim; bu yol Mısır için çıkmaz bir yoldur. Onun için herkesin kendi ülkesinin kıymetini bilmesi ve herkesin, bütün tarafların bir araya gelip aklı selim içerisinde ve mantık yoluyla Mısır’ı düzlüğe çıkaracakları, tekrar Mısır’ın demokrasiyle buluşacağı süreci başlatmaları gerekir.

Mısır’da olup bitenler, sadece Mısır’ı, Arap dünyasını, bölgeyi, Mağrip’i değil, bütün İslam dünyasını ilgilendirecek ve etkileyecek bir gelişme gösterir. O bakımdan herkesin aklı selimle hareket etmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Bunun için de şüphesiz ki herkesin bir araya gelmesi gerekir. Yapılacak ilk iş, seçilmiş Cumhurbaşkanının ve arkadaşlarının serbest bırakılması ondan sonra herkesin katılacağı şeffaf ve düzgün seçimlerin yapılmasıdır.

Korkarım ki bu böyle giderse Mısır’ın uzun bir süre tekrar demokrasiyle buluşması zor olur. Bu da çok kötü bir örnek olur, hem Mısır halkı hem de İslam dünyası için büyük kayıp olur. O bakımdan bu yolun yol olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa